78 / 100

KSIĘGA WIECZYSTA ONLINE

Jesteśmy na rynku usług finansowych od 1999 roku
zadzwoń 695387448
KSIĘGA WIECZYSTA ONLINE

KSIĘGA WIECZYSTA ONLINE

Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie lub numerze działki?

 

W jakim celu chciałbyś znaleźć numer księgi wieczystej ?

Jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości ?

Na pierwszy rzut oka trafia Ci się naprawdę fajna okazja, tylko jak sprawdzić, czy sprzedający, z którym rozmawiasz, to faktyczny sprzedający ?

Czy dane, które podaje, faktycznie mają odbicie w rzeczywistości ? Czy na nieruchomości przypadkiem nie ma żadnych obciążeń powodujących, że zakup będzie obarczony dużym ryzykiem ? Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi księga wieczysta.

Księga wieczysta to swoisty dowód osobisty nieruchomości. Z księgi wieczystej można wyczytać wiele istotnych informacji, na przykład kto jest właścicielem, jakie jest dokładne położenie nieruchomości, jakie są jej parametry  typu metraż / liczba pokoi, czy nieruchomość jest zabezpieczeniem zewnętrznego finansowania.

Dzięki KW możesz zatem poznać niemal całą charakterystykę nieruchomości, którą się interesujesz. Numer księgi wieczystej pozwala w prosty sposób w kilka minut sprawdzić wszystkie informacje na temat nieruchomości. Na etapie wstępnych rozmów nie każdy chce podać dokładny numer księgi wieczystej, a być może i Ty nie chcesz od razu zdradzać tak dużego zainteresowania. Z pomocą może przyjść system pozwalający na znalezienie numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości. Dzięki temu rozwiązaniu tanio, szybko i skutecznie można sprawdzić setki tysięcy nieruchomości.

W dzisiejszym wpisie „Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie lub numerze działki” dowiesz się:

⇒ Czym dokładnie jest księga wieczysta.
⇒ Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie.
⇒ Jak znaleźć księgę wieczystą po numerze działki.
⇒ Jak ustalić numer księgi wieczystej drogą urzędową.
⇒ Jak ustalić kto jest właścicielem nieruchomości po adresie.

KSIĘGA WIECZYSTA ONLINE

Księga wieczysta – wszystko co musisz wiedzieć

Księgę wieczystą można potocznie nazwać dokumentem tożsamości nieruchomości. Jest to najważniejszy dokument dotyczący niemalże każdej nieruchomości. Znajdują się w niej wszystkie najważniejsze informacje związane z nieruchomością, dla której została przygotowana. Dane w niej zawarte pozwalają między innymi na uniknięcie nieporozumień w czasie zakupu nieruchomości. Co dokładnie zawiera księga wieczysta i kiedy warto do niej zajrzeć ?

Jak zbudowana jest księga wieczysta ?

Księga wieczysta składa się z IV działów, z tym że pierwszy dział podzielony jest na dwie części. W każdym dziale umieszczone są odrębne informacje dotyczące nieruchomości. Wygląda to następująco:

  • dział I – część oznaczona I-O to „Oznaczenie nieruchomości”. Znajdują się w niej dokładne informacje pozwalająca na identyfikację nieruchomości. W tej części podane są dane dotyczące położenia, wymiaru powierzchni, rodzaju nieruchomości. Są to dane pochodzące z ewidencji gruntów. Część oznaczona I-Sp to „Spis spraw związanych z własnością”. W tej części księgi wieczystej można znaleźć informacje dotyczące własności nieruchomości – czy jest ustanowiona na niej służebność gruntowa, czy jest we współwłasności lub czy występuje użytkowanie wieczyste;
  • dział II – „własność” w tym dziale znajdują się wszelkie dane właściciela (właścicieli) nieruchomości lub osoby, która ją użytkuje wieczyście. W tym dziale znajdują się też informacje dotyczące tego, w jakiej części poszczególne osoby władają nieruchomością, jeśli występuje więcej niż jeden właściciel;
  • dział III – „prawa, roszczenia i ograniczenia” wpisywane są tutaj wszelkie obciążenia na nieruchomości, za wyjątkiem hipoteki. W tym dziale umieszczane są między innymi informacje o służebności osobistej i gruntowej, wzmianki o wszczęciu egzekucji z nieruchomości, postępowaniu wywłaszczeniowym czy przygotowaniu i zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży;
  • dział IV – „hipoteka”. W tym dziale dokładnie określone są wysokości hipoteki, ich waluty i zakres, w jakim obciąża ona nieruchomość. W tej części księgi wieczystej określone jest także, kto jest wierzycielem i czy hipoteka jest przymusowa.

Gdzie można sprawdzić treść księgi wieczystej?

W ostatnich latach nastąpił proces migracji ksiąg wieczystych, co znacznie ułatwiło dostęp do nich dla przeciętnego człowieka. Treść księgi wieczystej można sprawdzić na kilka sposobów, ale zawsze musimy znać jej numer. Można go uzyskać między innymi w Starostwie Powiatowym lub korzystając ze specjalnych wyszukiwarek online, gdzie można wyszukać numer księgi wieczystej po jej adresie lub numerze działki.

Z numerem księgi wieczystej możemy udać się do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych (księgi wieczyste można sprawdzić w dowolnym mieście – dzięki ich migracji nie trzeba jechać do miasta, w którym znajduje się nieruchomość).

Drugim sposobem na zapoznanie się z treścią księgi wieczystej jest skorzystanie ze strony internetowej  W celu sprawdzenia tego, co zostało zapisane w księdze wieczystej dla wybranej nieruchomości należy znać jej dokładny numer, który wpisuje się w oknie wyszukiwania.

 

Co oznacza numeracja księgi wieczystej?

Przykładowy numer księgi wieczystej to WA1M/00245687/0

Każdy numer księgi wieczystej jest niepowtarzalny. Składa się z trzech głównych części. Jego pierwsza część (cztery znaki – litera, litera, cyfra, litera, np. WA1M) oznacza skrót wydziału Sądu Rejonowego, pod który przynależy dana nieruchomość. Środek, czyli osiem cyfr, to indywidualny numer nadany przez sąd. Stare księgi wieczyste, tzw. księgi papierowe, po migracji do elektronicznej formy „otrzymały” na przodzie dodatkowe dwa zera. Ostatnia część, czyli cyfra, to numer kontrolny nadawany losowo.

KSIĘGA WIECZYSTA ONLINE

Jak można sprawdzić numer księgi wieczystej?

Księgi wieczyste są jawne i ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych. Wszystkie informacje można sprawdzić w prosty sposób na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Niestety ustawodawca zapomniał, że do sprawdzenia bazy trzeba znać numer księgi wieczystej. Na tę chwilę masz do wyboru trzy różne sposoby wyszukiwania:

  1. znalezienie księgi wieczystej drogą urzędową,
  2. znalezienie księgi wieczystej przez Internet,
  3. uzyskanie informacji o numerze księgi wieczystej od właściciela.

Założyliśmy wcześniej, że nie zawsze mamy możliwość skorzystania z wiedzy obecnego właściciela lub niekoniecznie chcemy tę możliwość wykorzystać. Pozostaje nam zatem grzeczne podreptanie do urzędu lub wykorzystanie możliwości dostępnych w Internecie.

Jak ustalić numer księgi wieczystej drogą urzędową?

Numer księgi wieczystej można ustalić w odpowiednim Starostwie Powiatowym, na terenie którego leży interesująca Cię nieruchomość. Należy udać się do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, złożyć podanie, opłacić opłatę administracyjną (12 PLN) i poczekać na znalezienie i udostępnienie księgi.

Drugim sposobem jest wizyta w odpowiednim Sądzie Wieczystoksięgowym i złożenie podobnego podania o wydanie numeru księgi wieczystej nieruchomości.

Warto wiedzieć, że przy wniosku o uzyskanie numeru księgi wieczystej Starostwo i Sąd Wieczystoksięgowy mogą poprosić o wykazanie interesu prawnego do uzyskania poszukiwanych informacji. Chęć nabycia nieruchomości czy też chęć sprawdzenia danych przed zakupem nie zawsze są pozytywnie opiniowane jako powody do wydania informacji o numerze KW. Nie ma jednego standardowego stanowiska. W jednym sądzie lub starostwie ustalenie numeru księgi wieczystej odbywa się w zasadzie bez problemu. W innym jest to znacznie utrudnione i cały proces potrafi się przeciągnąć. W jednym urzędzie otrzymasz te informacje od ręki przez telefon, a w innym będziesz musiał przejść długi proces, trwający nawet do 2 tygodni.

Kiedy warto sprawdzić treść księgi wieczystej?

Z uwagi na to, że przepisy zawarte w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotekach określają, że występuje zasada rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych oraz domniemanie zgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, jej treść zawsze należy poznać przed podjęciem decyzji o zakupie danej nieruchomości. Takie działanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka tego, że kupi się nieruchomość z obciążeniami np. hipoteką, służebnością osobistą czy przesyłu. Dodatkowo warto wiedzieć, że treść księgi wieczystej jest jawna, czyli każdy może ją sprawdzić w dowolnym momencie. Dlatego, nawet jeśli właściciel nieruchomości nie ma księgi lub nie chce podać jej numeru potencjalny nabywca po zdobyciu numeru księgi wieczystej przypisanej dla nieruchomości, może zapoznać się z jej treścią. Trzeba przy tym pamiętać, że z uwagi na fakt, iż treści księgi wieczystej są jawne, nie można w niektórych sytuacjach prawnych zasłaniać się ich nieznajomością.

Księgę wieczystą warto sprawdzić w kilku mniej lub bardziej oczywistych sytuacjach:

1. Przed zakupem nieruchomości, by sprawdzić stan prawny nieruchomości.
2. W trakcie rozmów z kontrahentem biznesowym, by sprawdzić jego wiarygodność.
3. Gdy chcesz wynająć nieruchomość, by sprawdzić kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości.
4. Interesujesz się działką, mieszkaniem lub domem, ale nie wiesz kto jest właścicielem nieruchomości.
5. Gdy potrzebujesz sprawdzić, czy ktoś nie „uciekł” ze swoim majątkiem w obliczu długów.

 

Podsumowanie

Wyszukiwanie ksiąg wieczystych po adresie lub numerze działki jest relatywnie nową ogólnodostępną opcją. Jest to bardzo wygodne w sytuacji, gdy szybko lub w dyskretny sposób chcesz dowiedzieć się szczegółów na temat jakiejś nieruchomości. Wyszukiwarka KW pozwala za relatywnie niewielkie pieniądze przyśpieszyć proces znalezienia księgi wieczystej. Nie jest w 100% kompletne, gdyż baza nieruchomości z terenu całej Polski jest gigantyczna. Zawiera ok. 50 milionów danych o nieruchomościach. Baza jest cały czas aktualizowana na bieżąco. Daj znać koniecznie, czy korzystałeś z tej opcji, gdyż sam jestem ciekaw opinii osób szukających numeru księgi wieczystej po adresie lub numerze działki.

KSIĘGA WIECZYSTA ONLINE
SUPRAXCONSULTING SPŁACAMY DŁUGI
SUPRAXCONSULTING SPŁACAMY DŁUGI
KREDYTY, POŻYCZKI PRYWATNE,
supraxconsulting elbląg www.supraxconsulting.pl
KREDYTY, POŻYCZKI PRYWATNE, RESTRUKTURYZACJA POMOC ODDŁUŻANIE
KREDYTY, POŻYCZKI PRYWATNE,
supraxconsulting elbląg www.supraxconsulting.pl
KREDYTY, POŻYCZKI PRYWATNE,
KREDYTY, POŻYCZKI PRYWATNE, RESTRUKTURYZACJA POMOC ODDŁUŻANIE
supraxconsulting elbląg www.supraxconsulting.pl
KREDYTY, POŻYCZKI PRYWATNE,

TU MOŻESZ POBRAĆ RAPORT BIK

Dlaczego warto pobrać RAPORT BIK

dowiesz się, co banki wiedzą o Tobie i lepiej przygotujesz się do wzięcia kredytu

ocenisz swoje szanse na kredyt

upewnisz się, że nikt nie wziął kredytu na Twoje dane

POBIERZ RAPORT
TU MOŻESZ URUCHOMIĆ ALERT BIK

Dlaczego warto uruchomić ALERT BIK

ZAWSZE BĘDZIESZ BEZPIECZNY NIKT NIE WEŹMIE KREDYTU NA TWOJE DANE możesz wyprzedzić oszusta od razu dowiesz się o próbie wyłudzenia alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

URUCHOM ALERT